Az Európai Bizottság továbbra is fenntartja az uniós költségvetés védelmét célzó korlátozó intézkedéseket Magyarországgal szemben, mivel a december elején bejelentett magyar jogszabályi változtatások nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos problémákat.
A Bizottság 2024. december 16-án hozott döntése szerint a Magyarország által december 2-án bejelentett jogszabálymódosítások nem nyújtanak megfelelő megoldást az alapítványok vezetőtestületeiben felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokra.
Előzmények és jelenlegi helyzet
Az EU Tanácsa 2022 decemberében két jelentős korlátozó intézkedést vezetett be Magyarországgal szemben:
- A 2021-2027-es időszakra vonatkozó kohéziós programok költségvetési kötelezettségvállalásainak 55%-os felfüggesztése
- A közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal és az általuk fenntartott szervezetekkel való új uniós finanszírozási szerződések megkötésének tilalma
Ezek az intézkedések a jogállamisági elvek megsértése miatt kerültek bevezetésre, különös tekintettel a közbeszerzések, az ügyészségi eljárások, az összeférhetetlenség, a korrupció elleni küzdelem és a közérdekű vagyonkezelő alapítványok területén tapasztalt hiányosságokra.
A magyar kormány próbálkozása és az EU válasza
Magyarország december 2-án új jogszabálymódosításokat jelentett be, és kérte a Bizottságot, hogy kezdeményezze a korlátozó intézkedések feloldását vagy módosítását. A Bizottság azonban úgy ítélte meg, hogy ezek a módosítások nem elegendőek a problémák megoldására.
Következmények és további lépések
A döntés értelmében:
- Mindkét korlátozó intézkedés továbbra is érvényben marad
- A helyreállítási és rezilienciaépítési tervhez kapcsolódó kifizetések továbbra is függőben maradnak
- Magyarországnak lehetősége van újabb korrekciós intézkedések bevezetésére és bejelentésére
A Bizottság pontosan meghatározta azokat a kiigazításokat, amelyek szükségesek lennének a helyzet megfelelő rendezéséhez.
Discover more from 1st-press
Subscribe to get the latest posts sent to your email.