Múlt héten egy ismert újságíró, Juszt László több kérdést is felvetett, amelyek talán sokak fejében megfordultak az elmúlt időszakban. Nézzük, miről is van szó!
Mennyivel tartozunk az EU-nak?
Az Európai Unió Bírósága korábbi döntései alapján a magyar kormánynak jelentős összegeket kellene visszafizetnie az Uniónak. Bár a pontos számok körül vita van, úgy tűnik, hogy több mint 60 milliárd forintról beszélhetünk. A kérdés az, mikor és hogyan tudunk rendezni egy ekkora adósságot, és milyen hatása lesz mindez az EU-s források jövőbeni elérhetőségére.
CEU és a salátatörvény
A Közép-Európai Egyetem 2017-es távozása nagy visszhangot váltott ki. Most, hogy a vonatkozó törvényt módosították, felmerül a kérdés: vajon miért most, és mit jelent ez a jövőre nézve? Az oktatás szabadsága és a nemzetközi egyetemek szerepe ismét terítékre kerülhet.
Lakásépítési hullámok: mi történt a 70-80 ezer lakással?
Egykor évente 70-90 ezer új lakás épült Magyarországon, ma ez a szám a harmadára csökkent. Mi állhat a háttérben? Az építőipar költségei, a gazdasági nehézségek vagy egyszerűen a lakosság igényeinek változása? Ez a kérdés a fiatal generációk számára különösen égető lehet.
Kultúrharc vagy reform?
Egy frissen elfogadott törvény szerint a kulturális intézmények vezetői csak speciális képzések elvégzése után tölthetik be a pozíciójukat. Az iskolákat a Nemzeti Színház szervezi, ami sokak szerint egyfajta központosítást és a függetlenség csökkenését jelentheti. Vajon ez a lépés valóban az intézmények szakmai fejlődését szolgálja, vagy inkább politikai kontrollként értelmezhető?
Mikor érjük utol magunkat?
És végül egy gondolat, amit nehéz figyelmen kívül hagyni: „Az az igazság, hogy nem is tudják a magyar emberek, hogy milyen jó nekik” – hangzott el egy kormányzati nyilatkozatban. Vajon tényleg így van? És ha igen, hogyan lehetne ezt érzékelhetővé tenni mindenki számára?
További részletek: Juszt László Facebook-posztja
Discover more from 1st-press
Subscribe to get the latest posts sent to your email.