Napjainkban rengeteg elektronikai berendezés vesz minket körül, és számuk egyre csak nő. Az újszerű technológiák megjelenésével az áramforrásokat hosszú ideig, sokszor megszakítás nélkül használjuk, emiatt az elektromos tüzek száma is megnövekedhet. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a közösségi, de leginkább lakóépületekben a keletkezett károk csaknem negyedét elektromos tüzek okozzák.
Az ilyen típusú tüzek általában két módon keletkezhetnek: vagy az elektromos áram által működtetett eszköz, berendezés hibásodik meg. Ilyenkor az eszköz belsejében rendellenes hőképződés indul, és ez okozza a tüzet, vagy pedig a villamos hálózat hibája miatt alakul ki tűz, hiszen a régi építésű házaknál nem a mai kor terheléséhez tervezték az elektromos hálózatot. Amíg régen egy porszívó teljesítménye 600-1000 Watt között mozgott, napjainkban 1500-2200 Wattal dolgozik, egy hajszárító a korábbi 300 Watt helyett már 1000-1500 Wattot fogyaszt. És akkor még nem beszéltünk a mikrohullámú sütőkről, a klímaberendezésekről, a mosó-, szárító- és mosogatógépekről, melyek szintén túlterhelhetik a régi hálózatokat.
Nagy teljesítményű készülékeit – elektromos kandalló, automata mosógép, szerszámgépek – lehetőség szerint soha ne használja egyidejűleg. Ezek rendszerint túlterhelik a hálózatot, amiből a biztonsági berendezések nem megfelelő működése esetén tűz is keletkezhet.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj? A legfontosabb tudnivaló, hogy elektromos tüzet tilos vízzel oltani, ezért az első lépés minden esetben az áramtalanítás legyen! Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket, vagy ha olyan nincs a háznál, akkor használhatunk homokot vagy valamilyen nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, hatékonyabban védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen a 112-es segélyhívószámon, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe.
Discover more from 1st-press
Subscribe to get the latest posts sent to your email.