Két kerékkel és közösségi közlekedéssel a természetbe

A MÁV-csoport elkötelezett a fenntartható turizmus és a környezetbarát közlekedés népszerűsítése iránt, ezért – más európai vasúttársaságokkal összehasonlítva is – széles körű kerékpárszállítási lehetőségeket kínál utasainak. A vasúttársaság célja, hogy minél többen fedezhessék fel Magyarország gyönyörű tájait biciklivel, kényelmesen és biztonságosan utazva.

A MÁV-csoport szinte valamennyi belföldi vasútvonalán biztosít kerékpárszállítási lehetőséget. Kiemelten ajánljuk a Balaton környékét, ahol a tó körüli bringaút kiváló lehetőséget nyújt a tóparti települések felfedezésére. Az északi partra a Budapestről Balatonfüreden át Tapolcára kétóránként közlekedő sebesvonatokat ajánljuk, melyek egész évben kerékpárszállító kocsival közlekednek. A déli partra a Balaton és a Tópart InterCity-vonatokat ajánljuk Budapestről, melyek együttesen óránként indulnak és 8 bicikli szállítható rajtuk.  A növekvő igényeket követve kedvező időjárás esetén hétvégi időszakban egyes Tópart IC-k nagy befogadóképességű kerékpárszállító kocsival kiegészülve közlekednek.

A DunántúlonHelikon InterRégiók kétóránként közlekednek Győr és Kaposvár (egyes vonatok Pécs) között, közvetlen eljutást biztosítva Fonyód és Keszthely térségébe. Májusig hétvégente és ünnepnapokon, utána naponta közlekedik a  Fenyves expressz  Pécsről és a  Lesence sebesvonat Szombathelyről Keszthelyre, amelyeken nagyobb mennyiségben szállíthatók a biciklik, ígyszállítási igény esetén ezeket a járatokat ajánljuk.

A Velencei-tó térsége is ideális célpont a bringások számára, hiszen a tó körüli sík terep könnyű és kellemes túrákat tesz lehetővé. A Velencei-tóhoz óránként két vonat is közlekedik, jellemzően 6-12 kétkerekű vihető rajtuk.

Kerékpárszállító kocsi

A Tisza-tó vidéke a természetközeli élmények kedvelőinek ajánlott, ahol a gátakon és a töltéseken haladva csodálatos panoráma tárul az utasok elé. A Tisza-tó sebesvonat  idén március 15-től november 2-ig közlekedik a Keleti pályaudvar és Tiszafüred között, akár félszáz bicikli a fedélzetén. Március 15. és május 25. között hétvégén és ünnepnapokon, május 26. és augusztus 31. között naponta, míg szeptember 6. és november 2. között ismét hétvégén és ünnepnapokon lehet igénybe venni. 

A hegyvidéki úti célok, mint az Északi-középhegység tagjai, a kihívást kereső biciklisek számára nyújtanak felejthetetlen élményeket. A Dunakanyar kényelmesen elérhető a Nyugati pályaudvarról óránként induló Z70-es zónázó vonatokkal, melyek nagyrészt emeletes KISS-motorvonatokkal közlekednek. A járatokon 12-36 kétkerekű szállítható.

A Zemplén térségébe óránként közlekedik InterCity, melyeken átlagosan 8-16-24 kerékpár szállítására van lehetőség. A Mátrába utazóknak ajánljuk az óránként Gyöngyösig közlekedő Mátra, a Bükkbe vágyóknak pedig az Egerig szintén óránként közlekedő Agria InterRégiókat, amelyeken 6-12 bicaj szállítható.

Megújult a kerékpáros aloldalunk

A vasúttársaság kerékpáros aloldala kibővült tartalommal, letisztult tematikával átláthatóbbá és informatívabbá vált. Itt, tudatosítva a zöld közlekedés előnyeit, számos ajánlóval, valamint különféle kedvezmények bemutatásával folyamatos az utasok tájékoztatása a vasúti és HÉV-es biciklis kínálat igénybevételének lehetőségeiről: https://www.mavcsoport.hu/mav-start/belfoldi-utazas/kerekparszallitas.

Az oldalon az igényeknek megfelelően a nemzetközi járatok kerékpárszállítási lehetőségeiről is lehet informálódni, amely ide kattintva érhető el.

Kerékpárbérlettel jobban megéri

Fontos, hogy az InterCity, expressz és egyes InterRégió vonatokra a kerékpárjegy (vagy kerékpár országbérlet) mellé kerékpárhelyjegyet is kell váltani. Ezen helyjegyek célja, hogy garantálják a biciklik biztonságos elhelyezését a vonaton, és ezáltal elkerülhető a biciklisek egymást és az többi utast is akadályozó tumultusa. A kerékpárjegyek és helyjegyek elővételben megvásárolhatók a MÁV applikációban, a jegy.mav.hu oldalon, valamint a jegypénztárakban és jegyautomatákból. Az utasaink már az említett díjtermékek 46 százalékát vásárolták a MÁV appon, ahol eleve 5%-kal olcsóbban lehet jegyet váltani.

A tarifareform tavaly márciusi bevezetését követően a kerékpárjegyek egységesen 500 forintba kerülnek távolságtól függetlenül, de a rendszeresen biciklit szállító utasainknak ajánljuk a Kerékpár országbérletet, melyet már 10 utazás (5 oda-vissza út) esetén megéri megváltani. A bérlettel szabadon bejárható az ország, hiszen a MÁV (beleértve a Szeged-Hódmezővásárhely TramTraint is) és a GYSEV járatai mellett a HÉV teljes hálózatán is érvényes. Ára 4950 Ft, és 30 napig érvényes.

A Kerékpár országbérlet sikerét mutatja, hogy 2024-ben több mint 20 ezer darabot adtak el belőle, ebből 39%-ot online vásároltak a bicajosok. Kerékpárhelyjegy-köteles vonatokra a kerékpár országbérlet mellé is szükséges kerékpárhelyjegyet váltani.

A MÁV-csoport más tarifális kedvezményekkel is ösztönzi a fenntartható közlekedési módok kombinációját, például lehetőség van kedvezményesen kerékpárjegy váltására a Magyar Kerékpárosklub tagsággal vagy START Klub kártyával is, amellyel 375 forintba kerül a jegy.

Valamennyi budapesti elővárosi MÁV-vasútvonalon és HÉV-vonalon is biztosítjuk a bicikliszállítást. Az elővárosi és az InterRégió-vonatok többségében korszerű, alacsonypadlós motorvonatok közlekednek, melyek hangos és vizuális utastájékoztató rendszerrel, légkondicionált utastérrel, tágas – kerekesszékek és biciklik fogadására alkalmas – többcélú terekkel, vezeték nélküli interneteléréssel rendelkeznek.

Január elsejétől pedig bérlettel (Országbérlet, Pest vármegyebérlet, Budapest-bérlet) vagy díjmentes utazásra jogosító okmánnyal rendelkező utasaink Budapest közigazgatási határán belül díjmentesen szállíthatják biciklijüket a vonatokon és a HÉV-eken.

A MÁV-csoport bízik benne, hogy a kerékpárszállítási lehetőségekkel hozzájárul a kerékpáros turizmus népszerűsítéséhez, és minél többen választják a környezetbarát közösségi közlekedést.

MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóság

 

 

Forrás: Máv Read More


Discover more from 1st-press

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Egyéb Tagged