Gyurcsány Ferenc nyílt levelet intézett Magyar Péterhez

Gyurcsány Ferenc nyílt levelet intézett Magyar Péterhez

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke nyílt levélben szólította meg Magyar Pétert, amelyben határozottan visszautasította a Pride jelenlegi betiltása és a 2006-os őszi események közötti párhuzam vonását. Levelében Gyurcsány hazugsággal vádolja a Tisza Párt elnökét, és részletesen kifejti, miért tartja igazságtalannak az összehasonlítást.

„Hibáztam, de bűnt nem követtem el”

A volt miniszterelnök elismeri, hogy kormányzása alatt követett el hibákat, de kategorikusan tagadja, hogy történelmi vagy politikai bűnöket követett volna el. Definíciója szerint — történelmi bűn az európai polgári demokrácia fősodráról való tudatos letérés, politikai bűn pedig az, ha valaki a politikai hatalom megszerzése/megtartása érdekében tudatosan megsérti a törvényt vagy más jogi normát.

Gyurcsány szerint Orbán Viktor ezzel szemben mind történelmi, mind politikai bűnöket követ el, és élesen elítéli azokat, akik közte és Orbán között egyenlőségjelet tesznek. Magyar Pétert „agyafúrt manipulátornak” nevezi, aki ezt az egyenlőséget sugallja.

2006 őszének értelmezése

A levél részletesen kitér a 2006 őszi eseményekre, a köztévé székházának megtámadására és az október 23-i zavargásokra. Gyurcsány állítása szerint ezek mögött a Fidesz és személyesen Orbán Viktor állt, akik mint írja — az utcán akarták megdönteni a kormányt. Elismeri, hogy a rendőrség helyenként szakszerűtlenül és törvénytelenül lépett fel, ami emberi sérüléseket okozott, de hangsúlyozza, hogy az események után vizsgálatok, eljárások sokasága következett, kiemelte, hogy — az alkotmányos demokrácia intézményei között.

A Pride betiltása és Magyar Péter dilemmája

Gyurcsány szerint a Fidesz most alaptörvényt és jogszabályokat változtat az LMBTQ-közösség jogainak korlátozása érdekében, és a Pride betiltását valójában Magyar Péter népszerűségétől való félelem motiválja. Értelmezése szerint a lépés tudatos provokáció, amely nehéz helyzetbe hozza Magyar Pétert, akinek heterogén támogatói köre miatt nincs egyszerű válasza a kérdésre.

— Nekem ezzel a dilemmával nincs dolgom, az én álláspontom világos, nem érdekel, hogy mások mit mondanak, én már voltam a Pride-on és idén már csak azért is megyek, ez az egész az Ön problémája – írja Gyurcsány.

Tegnap az ajkai látogatása során erről is beszélgettünk a volt miniszterelnökkel.

Éles kritika és kihívás

A levél zárásaként Gyurcsány felszólítja Magyar Pétert, hogy ne keverje őt a „gazemberek közé” csak azért, mert nehéz helyzetben van. Felteszi a kérdést: — Ha meg Ön éppen úgy hazudik, mint Orbán, éppen úgy manipulál, mint a Fidesz, akkor mondja, miért kellene azokat Önre cserélni? Csöbörből vödörbe? Ez az Ön ajánlata?

A volt miniszterelnök azzal zárja levelét, hogy volt már olyan pillanat, amikor azt gondolta, Magyar „egy fikarcnyival se jobb”, mint a jelenlegi kormánypárt politikusai, és hozzáteszi: — Csak Önön múlik, hogy fogok-e valaha mást gondolni.

Magyar Péter élesen visszautasította Gyurcsány Ferenc vádjait

A politikai feszültség tovább fokozódott, miután Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke nyilvánosan reagált Gyurcsány Ferenc hozzá intézett nyílt levelére. A Tisza Párt vezetője Facebook-kommentben válaszolt, melyben határozottan visszautasította a volt miniszterelnök állításait a 2006-os eseményekkel kapcsolatban.

„Színtiszta hazugság”

Magyar Péter kommentjében kategorikusan elutasította Gyurcsány állításait a 2006-os eseményekről: — Amit 2006 kapcsán ír, az színtiszta hazugság. A politikus szerint a TV székházat meg lehetett volna védeni, — ha a rendőrséget arra utasítják, de nyilván nem az volt a cél. Jobban megfelelt a célnak a lángoló épület.

Személyes tapasztalatok és vádak

Magyar nem pusztán politikai véleményt fogalmazott meg, hanem személyes tapasztalataira is hivatkozott: — Ott voltam az Astorian, átéltem. Ön hazudik. Korábbi ügyvédjelölti munkássága során több 2006-os áldozatot is képviselt: — Képviseltem ügyvédjelöltként ártatlanul összevert fiatalokat, láttam, hogy miként nyomorítottak meg családokat.

Különösen megrázó részlet, hogy saját elmondása szerint — képviseltem gumilövedékkel félszemére megvakított sérültet, aki épp a munkából jött haza. Ő azóta öngyilkos lett.

A gyülekezési jog korlátozásának felemlegetése

Magyar Péter felidézte, hogy Gyurcsány miniszterelnöksége alatt hosszú ideig korlátozták a gyülekezési jogot: — Emlékszem, hogyan tette ön majd egy évig lehetetlenné, hogy éljenek a magyar emberek a gyülekezési jogukkal, emlékszem a hónapokig műveleti területté nyilvánított Kossuth térre.

Álszentség vádja és a Fidesz-propaganda

Kommentje végén Magyar Péter „végtelenül álszentnek és cinikusnak” nevezte Gyurcsányt, és azzal vádolta, hogy valójában a Fidesz-propaganda malmára hajtja a vizet: — De a célját már elérte a poszttal, a fidesz propaganda már bőszen osztja mindenhol.

„Ott voltam, nem jószántamból” – Rendőrségi dolgozó szólalt meg a Gyurcsány-Magyar vitában

A Gyurcsány Ferenc és Magyar Péter között kibontakozó politikai vita újabb fordulatot vett, amikor egy rendőrségi dolgozó, Katinka is hozzászólt a témához, saját tapasztalatai alapján értékelve a 2006-os eseményeket.

Rendőrségi nézőpont a 2006-os eseményekről

Katinka, aki a profilja szerint a Rendőrségen dolgozik vagy dolgozott, egy fontos szemponttal egészítette ki a vitát: — Ott voltam, nem jószántamból. Ez a megjegyzés arra utal, hogy szolgálati kötelességét teljesítette az események során.

Szervezett rendbontás vádja

A hozzászóló azt állítja, hogy —dobáltak a fidesz által felbérelt randalirozók, ami egyértelműen a szervezett rendbontás vádját fogalmazza meg, összhangban Gyurcsány Ferenc levelének állításaival. Ez a nézőpont jelentősen eltér Magyar Péter narratívájától, aki a rendőri túlkapásokat és ártatlan áldozatokat emelte ki kommentjében.

A rendőri intézkedések védelmében

A komment leírja a káoszban uralkodó állapotokat is: — Abban a felfordulásban nem lehetett a másodperc töredéke alatt kitalálni a szándékot ezért mindenki úgy védekezett ahogy tudott védve testi épségét. Ez a megjegyzés kontextusba helyezi a rendőri intézkedéseket, hangsúlyozva a helyszínen uralkodó zűrzavart és a gyors döntéshozatal kényszerét.

Felelősségvállalás és büntetések

A hozzászólás kitér a felelősség kérdésére is: — Akik a döntéseket hozták vállalták a felelősséget és megkapták jogerős bűntetésüket, de volt olyan akit beáldoztak. Ez az állítás elismeri, hogy voltak jogi következmények a rendőri intézkedések miatt, ugyanakkor utal arra is, hogy a felelősség megállapítása nem minden esetben volt igazságos a rendőrség sorain belül.


Discover more from 1st-press

Subscribe to get the latest posts sent to your email.