Tósokberéndi megemlékezés az 1848-as forradalomról

Tósokberéndi megemlékezés az 1848-as forradalomról

Tósokberénd – Az 1848-as forradalom és szabadságharc 177. évfordulójára emlékeztek pénteken Tósokberénden, a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda előtti téren. Rieder András főigazgató, a településrész önkormányzati képviselője nem tudott jelen lenni, mivel ezen a napon Budapesten, a Karmelita Kolostorban vehette át a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kiemelkedő pedagógiai és intézményvezetői tevékenysége, valamint a helyi közösség érdekében végzett sokoldalú munkássága elismeréseként. Ezért rendhagyó módon a megemlékezést Reitter István koordinálta.

Az ünnepségen részt vett Dorner László alpolgármester, Baráth Gábor önkormányzati képviselő, valamint Tál Zoltán plébános.

Ünnepi műsor és megemlékezés

A megemlékezésen a Himnusz után ünnepi műsort adott a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda 7.b osztálya Szarka Istvánné osztályfőnök felkészítésével, majd a Regős Nyugdíjas Klub Rejtőné Csizmadia Márta vezetésével. A diákok előadásában népdalok és Petőfi Sándor versei hangzottak el, amelyek felidézték a forradalom hangulatát és eseményeit.

A szabadság üzenete napjainkban

Baráth Gábor önkormányzati képviselő ünnepi beszédében hangsúlyozta a forradalom és szabadságharc jelentőségét a nemzettudatban. Kiemelte, hogy a történelmi évfordulók olyan támpontok, amelyekhez a nemzet megkapaszkodhat: „a történelmi évfordulók olyanok, mint a szőlő mellé állított karók. Megtartják a mélyről táplálkozó fiatal hajtásokat, és bő termést hoznak, gyökereik minél mélyebbre hatolnak.”

A képviselő szerint az 1848-as forradalom különleges helyet foglal el a magyar történelemben: „1848. március 15-én csak a tavaszi eső áztatta az utca köveit, és nem a vér. Nem folyt vér az utakon… és ami talán a legfontosabb, nem ontotta vérét magyar a magyarnak.”

Beszédében a szabadság fontosságára is kitért: „Egyetlen nemzet sem lehet szabad más nemzet szabadsága nélkül. Egy nemzet szabadságának kivívása nem helyezheti kívül más népek szabadsága iránti vágyát.” A képviselő hangsúlyozta azt is, hogy „csak magunkra számíthatunk a magyar népsors alakításában, nem várhatjuk másoktól gondjaink megoldását”.

Tiszteletadás a szabadságharc helyi hősének

Az ünnepség zárásaként a résztvevők közösen átvonultak a beréndi katolikus temetőbe, ahol elhelyezték a megemlékezés virágait Hannig András sírjánál. Hannig András jelentős helyi személyiség volt, aki 1848-as honvéd őrmesterként szolgált a szabadságharcban. Tósokberénden 37 éven át volt főtanító, és a koronás ezüst érdemkereszt tulajdonosaként ismert. 1829-től 1903-ig élt.


Discover more from 1st-press

Subscribe to get the latest posts sent to your email.