Míg Orbán Viktor miniszterelnök erős vezetőként tünteti fel magát, addig az országban az emberek elhanyagoltnak érzik magukat és a korrupció jelenti a legnagyobb problémát. Felcsúton, ahol felnőtt, egyik megalomán építési projekt követi a másikat, miközben a helyiek „még a hetvenes években élnek”. – Írja Hollandia egyik legtekintélyesebb lapja, a Volksrant.
Hatvanpuszta: A „magyar Versailles”
Hatvanpusztán, Felcsút közelében egy új palota emelkedik Orbán Viktor számára. A távolból már kirajzolódnak az édeskés stílusú, vadonatúj komplexum körvonalai – mintha a Habsburgok tértek volna vissza. A környező mezőket vékony hóréteg borítja. Közelebb érve műanyag ponyvával takart kerítés rejti el a bejáratot és a kerteket. A távolban munkagépek dolgoznak, egy biztonsági autó fordul be a sarkon.
Hadházy Ákos ellenzéki képviselő és korrupcióellenes harcos „magyar Versailles-nak” nevezi a birtokot, amit néha Orbán dácsájaként is emlegetnek. A birtok hivatalosan Orbán Győző, a miniszterelnök édesapjának tulajdonában van. Orbán azt állítja, nincs köze apja projektjeihez, de tényfeltáró újságírók kiderítették, hogy a miniszterelnök hosszú hétvégéket tölt itt családjával, és politikai találkozókat is tart üzletemberekkel.
Történelmi helyszín
A birtok történelmi jelentőségű helyen épült: egykor József főherceg, a Habsburg Birodalom nádorának tulajdona volt. A HVG hetilap által közölt építési tervek szerint a 13 hektáros területen többek között úszómedence, orangerie, nagy könyvtár, kápolna, valamint személyzeti és vendégszobák kapnak helyet.
Nem rossz egy egyszerű felcsúti fiútól, ahol Orbán felnőtt, mindössze kőhajításnyira a palotától. Miután 2010-ben hatalomra került, több presztízsberuházás is megvalósult szülőfalujában: stadion futballakadémiával, arborétum, luxusétterem és egy elegáns golfpálya. A házával szomszédos futballarénában kétszer annyi ember fér el, mint ahányan a faluban laknak.
A környezet kontrasztja
Miközben a kormányzat hatalmas projekteket valósít meg Felcsúton, a helyiek alapvető problémákkal küzdenek. „Nekünk itt van ez a sok épület meg a kisvonat. Közben pedig még mindig a hetvenes években élünk. Járt már magyar kórházban?” – kérdezi egy helyi bolti dolgozó. „Nemrég voltam a sürgősségin, szörnyű volt… Rendes nőgyógyászt sem találni.” De aztán mosolyogva hozzáteszi: „Kinek kell kórház? Van nekünk stadionunk!”
Korrupció és nemzetközi nyomás
A korrupció és a demokratikus intézmények leépülése miatt az Egyesült Államok a napokban szankciókat vetett ki Rogán Antalra, akit „propagandaminiszterként” emlegetnek. Washington szerint kulcsszerepet játszik „egy olyan rendszerben, amelyből ő és pártja profitál a magyar nép kárára”.
Új politikai kihívó
Közben új politikai kihívó jelent meg Magyar Péter személyében, aki a Tisza mozgalom vezetőjeként a legnagyobb fenyegetést jelentheti Orbán hatalmára évek óta. Egyes felmérések szerint pártja már több támogatót tudhat maga mögött, mint a Fidesz, amely 2010 óta az ország legnagyobb pártja. Az európai parlamenti választásokon a párt a szavazatok harmadát szerezte meg.
A jövő kihívásai
A következő parlamenti választások 2026-ban lesznek – ami egy örökkévalóságnak tűnik a magyar politikában. Orbán Trump újbóli elnökségében reménykedik, mivel Biden alatt az Egyesült Államok egyfajta őrkutya szerepet töltött be Magyarországon. Ha Trump elnöksége alatt figyelmen kívül hagyja majd a magyar demokrácia leépülését, a civil szervezetek, korrupcióellenes harcosok és független média elveszíthetik egyik legfontosabb támogatójukat.
Discover more from 1st-press
Subscribe to get the latest posts sent to your email.