A katasztrófavédelem rendszerében évről évre egyre fontosabb szerepet kapnak az önkéntes szervezetek, a tűzoltó egyesületek és a mentőszervezetek egyaránt. Utóbbiak száma az elmúlt öt évben jelentősen megemelkedett, ma már központi, megyei, járási és települési szinten is minősített csapatok támogatják a hivatásos katasztrófavédelem munkáját. Éppen ezért a katasztrófavédelem kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a valós veszélyekre reagálni képes, speciális képességekkel bíró mentőszervezeteket a szükséges védőfelszerelésekhez és, eszközökhöz segítse, továbbá arra, hogy a felkészített szervezeteket minél több műveletben alkalmazza, így fejlesztve képességeiket.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évről évre pályázatot hirdet az önkéntes mentőszervezetek tevékenységéhez kapcsolódó működési költségek finanszírozására, műszaki-technikai, védőruházattal való ellátásukra, ezek mellett a páylázat lehetőséget biztosít arra is, hogy a mentőszervezetek tagjai különböző vizsgákat tegyenek.
Igaz ez Veszprém megye önkéntes tűzoltó egyesületeire és mentőszervezeteire is: 2014 óta több mint 25 millió forint támogatásban részesültek. A feltételeket sikeresen teljesítő egyesületek működési költségekre, eszközbeszerzésre, szakmai tanfolyamokon történő részvételre, pályaalkalmassági vizsgálatokra, az önállóan beavatkozó egyesületek vezetéstechnikai képzésre, EDR-rádiókra, szertárépítésre- és felújításra, valamint védő- és technikai felszerelésekre pályáztak, Veszprém megyében is nagy sikerrel.
A Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak 2012-ben csupán négy önkéntes tűzoltó egyesülettel volt együttműködési megállapodása, mostanra ez a szám jócskán megnőtt, napjainkban huszonhét együttműködési megállapodással rendelkező önkéntes tűzoltó egyesület működik Veszprém megyében. A legmagasabb, önállóan beavatkozó kategóriában a Tótvázsonyi Önkéntes Tűzoltó Egyesület található, rajta kívül tizenöt kettes, kilenc hármas és két négyes kategóriába tartozó önkéntes egyesület van a megyében. 2014-ben az egyesületek a számukra kiírt pályázaton több mint 6,5, egy évvel később csaknem 9, 2017-ben pedig már csaknem 10 millió forintnyi forráshoz jutottak, emellett mentőszervezetként is lehetőségük volt pályázati pénzhez jutni. Az idei évben a devecseri, a zalagyömörői vagy éppen a Zalahaláp-Sáskai önkéntesek egyenként körülbelül 700 ezer forintnyi támogatásban részesültek.
Mindezeken felül európai uniós pályázatok is megnyílnak az önkéntes szervezetek előtt, a KEHOP 1.6.0.-15-2016-00017 számú Önkéntes mentőszervezetek fejlesztése és felkészítése projekt keretében további eszközökhöz juthatnak az önkéntes mentőszervezetek, ami újabb lendületet adhat a fejlődésüknek.
Discover more from 1st-press
Subscribe to get the latest posts sent to your email.